גירושין בשיתוף פעולה

גירושין בשיתוף פעולה

COLLABORATIVE DIVORCE

 

הליך חדשני המאפשר גיבוש הסכם גירושין יעיל בתמיכת אנשי מקצוע, במקום מאבק לוחמני של הצדדים בבית המשפט.

 

גירושין בשיתוף פעולה היא שיטה חדשה ליישוב סכסוך הגירושין בתמיכת אנשי מקצוע מובילים הנוגעים לתחום, מחוץ לכותלי בית המשפט. ההליך מאפשר את פירוק חיי הנישואין וכינונו מחדש של התא המשפחתי ברגישות ובתמיכה מרבית המשרתים את הצרכים והאינטרסים של ההורים והילדים כאחד.  

המודל החדשני בישראל לגירושין יעילים ואפקטיביים מושך אליו זוגות מתגרשים המחפשים, בשיתוף פעולה יחד עם אנשי מקצוע, פתרונות משותפים ויצירתיים לתהליך. אנשי המקצוע מתחומי המשפט, הטיפול והכספים פועלים יחד עם בני הזוג במטרה לסיים את הזוגיות תוך התחשבות בכל בני המשפחה ובצרכיהם. מטרת השיטה היא לתת תמיכה למשפחות במשבר, כדי לאפשר פרידה בין בני הזוג, אך עדיין להישאר יחידה משפחתית.  הליך זה מתבסס על כנות וכבוד הדדי כאשר המשפחה עומדת במקום הראשון ובחשיבות העליונה ביותר.

הצוות המקצועי מסייע ביצירת תקשורת, בפתרון בעיות מחוץ לקופסא, ובמתן תמיכה רגשית לכל אחד בתא המשפחתי. לבני הזוג המתגרשים שליטה מלאה בתהליך ובקביעת פרטי ההסכם.

 

עורך דין המתמחה בגירושין בשיתוף פעולה

השיטה פותחה בארצות הברית בשנות ה-90 ותופסת תאוצה כהליך מועדף לפתרון סכסוכים ברחבי העולם. כעת שיטה זו מוצעת גם בישראל, באמצעות עו"ד דרור דיין המוסמך מטעם הארגון העולמי IACP.

עורך דין המוסמך לערוך גירושין בשיתוף פעולה נדרש להפגין לאורכו של התהליך תכונות שונות ומורכבות כאשר אינטרס הלקוח עומד לנגד עיניו.

עורך הדין המתמחה בתהליך שם את הדגש על צרכי הילדים במקום להילחם על זכויות ההורים. הוא נותן ללקוחותיו את האפשרות להיות אקטיביים ביצירת הפתרון ולא מחליט עבורם. תפקידו להעצים את הלקוח ולא לשלוט בו, לפתח את כוחם של הלקוחות, ומעל לכל גם לשתף פעולה עם אנשי המקצוע.

 

בני הזוג שותפים מלאים לתהליך

בני הזוג מקבלים את האפשרות לדון ולפתור בעיות באמצעות קבלת מידע ותמיכה. הם בעלי האחריות המלאה על התהליך, לומדים לפתח כישורי הקשבה ותקשורת ואינם מתנהגים כזרים בתביעה משפטית, אלא מעורבים בתהליך ומגבשים בעצמם את ההסכם הסופי.

גירושין בשיתוף פעולה מאפשר שיתוף פעולה במקום עימות משפטי, מסייע לבני הזוג להגיע להסכמות בעניין חלוקת הרכוש, מסייע בשיקום מערכת היחסים ההורית ומאפשר לילדים להמשיך את חייהם ללא זעזועים מיותרים. בני הזוג שולטים בלוח הזמנים ובתוצאות הגירושין, והילדים נשארים מחוץ למחלוקת.    

 

מסגרת תומכת של אנשי צוות

מעורבות הצוות מעניקה מענה לצרכים הרגשיים, המשפטיים והכלכליים של המשפחה ומבטיחה טיפול בבעיות הרבות הנובעות מהגירושין. הצוות מהווה מסגרת תומכת ומסייעת, ומקל על המשפחה להתמודד עם המשבר.

בני הזוג הנמצאים במרכז התהליך מלווים על ידי צוות מומחים. כל צד מטופל באמצעות עורך דין שהשתלם בתחום הגירושין בשיתוף פעולה והמוסמך כמגשר. לכל צד מתלווה יועץ גירושין  שהינו פסיכולוג המטפל בנושאים רגשיים של בן או בת הזוג ומעביר אותם לצוות. בצוות חבר גם פסיכולוג ילדים, המעביר את השיקוף ההתנהגותי והנפשי שעובר על הילדים בתהליך הגירושין.

חבר צוות נוסף בתהליך הוא מומחה כלכלי, בדרך כלל רואה חשבון, העורך את חוות הדעת הכלכלית לאיזון המשאבים ומספק פתרונות כלכליים. 

בתהליך זה נעזרים לעיתים בבעלי מקצוע חיצוניים נוספים כגון שמאי ואקטואר המתפקדים כיועצים חיצוניים לצורך חוות הדעת לשמה נקראו.

 

גירושין בשיתוף פעולה – איך זה עובד?

הצוות שנבחר מתכנן את התהליך המותאם אישית לכל משפחה. לאחר מכן, באמצעות סדרה של פגישות נבחנים צרכי הזוג בנושאי הורות, כספים ורכוש, ועניינים משפטיים או רגשיים נוספים. הצוות מקיים סדרת פגישות ביחד ולחוד עם בני הזוג וכל מומחה עובד מול בני הזוג בהתאם לתחום התמחותו. מתקיימות ישיבות צוות קבועות בהן מדווחים על ההתקדמות בהליך ועל יעדים להמשך, כל חבר צוות מעריך כיצד יש להתקדם וכך ממשיכים עד לשלב גיבוש ההסכמות.

הפגישות מול בני הזוג מתבצעות ביחד או לחוד, עם חלק מהצוות או עם כולו. ישנה גמישות רבה המיועדת לשרת את מטרת ההליך, כאשר כאמור, כל ההחלטות מתקבלות על ידי בני הזוג מחוץ לכותלי בית המשפט.

הצוות שהורכב במיוחד עבור בני הזוג מחויב לעבוד בינו לבין עצמו כצוות, כך שעורכי הדין בהליך לא מתנהגים כעורכי דין יריבים, אלא כחברים המשקפים אינטרסים הדדיים ופועלים בשיתוף פעולה, תוך שמירה על הצדדים אותם הם מייצגים.

 

לא נשארים לבד

עו"ד דרור דיין ילווה אתכם לכל אורכו של הליך הגירושין בשיתוף פעולה מלא עם הצוות המקצועי. כולם כאחד יסייעו לכם להגיע להסכמות תוך שמירה על הגינות, שקיפות וקשר רציף. הצוות המקצועי יירתם למען האינטרסים שלכם בכדי להניב את ההסכם הטוב ביותר עבור המשפחה כולה.