גירושין נוסח קורונה

גירושין נוסח קורונה

בתום ימי הקורונה, כאשר הסערה תשכך, אנשים יחזרו לחבק ולהתלונן על הפקקים ועל התור במסעדה האהובה עליהם. ביום שאחרי מחר, כשהמגפה תחלוף מן הזיכרון הקצר, יתרחשו כאן וכנראה בכל העולם, משברים נוספים, אישיים יותר, כאלה שלא יגיעו לתקשורת ולא יתפסו כותרות בעיתון. סערות אשר ירעידו את עולמם של זוגות ומשפחות.

הקורונה כזרז של מצוקה זוגית

השבועות האחרונים והצפי שהמשבר יארך עוד חודשים מהווים בית גידול למצוקות רגשיות והחרפה משמעותית של בעיות בעיקר בזוגיות. הסגר הארוך, הבידוד החברתי, הפאוזה על שגרת החיים, לחצים כלכליים, פגיעה אנושה בהכנסה ולעיתים באגו, שהות אינטנסיבית מידי עם התא המשפחתי, מצוקה רגשית של הילדים והזוגיות שגם כך אולי לא היתה בשיאה, מקבלת תזכורת של 24/7 על החוסר. חוסר בסבלנות, חוסר באהבה, חוסר בתקשורת ולעיתים גם מחסור בהבנה וחמלה. החוסר הזה מוביל אנשים רבים לרצות לקום וללכת.

בימים האחרונים אני מקבל לא מעט פניות וטלפונים מגברים ונשים גם יחד, א.נשים המעוניינים לעשות את הצעד הראשון אל עבר פרידה. "יודע מה הדבר הראשון שאני עושה אחרי שכל הסיוט של הקורונה נגמר? הוא שאל אותי, כמובן באופן רטורי, אני רץ לרבנות...הייתי צריך לעשות את זה כבר מזמן!". השיחות הללו לעולם אינן פשוטות, הן מציפות קשיים רבים שמשלבים את העובדה שפרידה ורצון בגירושין הוא הליך מורכב וכואב בכל עת, זאת בשילוב עם המשבר האישי והמשפחתי שהביאה איתו המגפה הנוכחית.

לא למהר "לשבור את הכלים"

לרוב הפונים והפונות אני מציע לקחת את התקופה המאתגרת ופשוט להתכונן ליום שאחרי. המציאות היום אינה מאפשרת 'לשבור את הכלים', לא ברמה הרגשית וגם בינינו, לא ברמה החוקית. הכוונה היא שפרידה חד צדדית בימים כאלה אינה מעשה רגיש וגם לא ממש חכם. ההגבלות המחמירות אינן מאפשרות מעבר דירה, המצב הכלכלי אינו ברור ועלול עוד להתדרדר, לעזוב את הילדים שגם כך נמצאים במצוקה, להטיל פצצה על כל המשפחה שנמצאת רחוק ואינה יכולה לסייע או לתמוך, כל אלה מסייעים למנוע מעשה פזיז של פרידה מהירה.

כיום, אין יתרון למי שמחליט ראשון לקום ולהתגרש, אין לו דרך ליישם זאת ומבחינה אסטרטגית, כל פעולה שינקוט לא תעניק לו יתרון על פני הצד השני, ואפילו להפך, הוא יזכה לגינוי מהסביבה והקרובים לו ביותר, בני המשפחה שלו מהם הוא אמור לקבל תמיכה ואהבה בתהליך הרגיש והלא פשוט שמצפה לו.

חשוב להבין כי מאחר שבתי הדין עובדים במתכונת מצומצמת, אין אפשרות לפתוח תיק ואין הליכים משפטיים למעט סעדים דחופים ומקרים קיצוניים, חשוב לייצר בבית דווקא עכשיו אווירה של שיח. להימנע מברוגז או תחושה של הסגר בתוך הסגר, ומומלץ לא ללבות את האש והלחץ בתוך הקלחת. אני מציע לשים את הדברים על השולחן, לדבר ולתקשר, להסביר את המצוקה, לייצר אמפתיה הדדית והרבה כנות. הכנות הזו, תמנע מהצדדים לפעול באופן פוגעני, גם ביום שאחרי.

גם אם בוחרים בגירושין - אז באחריות

אני מאמין כי תקשורת טובה, כבוד הדדי ושיח חומל ייצרו קרקע פורייה להסכם גירושין הדדי ומכבד. אך, אין זה אומר שצריך להחליט לבד על תנאי ההסכם, לזרוק מספרים באוויר ולחלק את המשאבים והמשמורת על הילדים ללא ליווי מקצועי. כל החלטה שתוחלט יש לה משמעות קריטית להמשך החיים, של כל אחד בנפרד, שלהם כהורים וכמובן השפעה משמעותית על הילדים.

הזוגות, גם אם יחליטו לנהל את הפרידה ברוח טובה באמצעות גישור, יאלצו להתמודד עם סוגיות לא פשוטות והרבה מאוד אמוציות. ליווי של עו"ד מגשר במשפחה, הבקיא בכל הניואנסים בדיני משפחה ובעל כלים פרקטיים מעולם הגישור, אשר  ניהל תהליכי גישור מורכבים ותיקי גירושין טעונים, ליווי מקצועי ומכיל מסוג זה, יסייע לגיבושו של הסכם גירושין השומר על האינטרסים המהותיים של כל צד, מתוך אמון, כבוד וההדדיות.

פנייה למשרד עו"ד דרור דיין, מבטיחה ללקוחות שקט נפשי וידיעה ברורה שהתיק שלהם מתנהל במקצועיות, נחישות עם הרבה לב והשקעה. עו"ד דיין רואה שליחות במעשיו, הוא נלחם ללא לאות להצליח גם בתיקים קשים ומורכבים ומבטיח ללקוחותיו ליווי צמוד, עבודה מאומצת ואוזן קשבת לאורך התהליך כולו והלקוחות מצידם מבינים שהוא החומה והמגן שלהם מפני המלחמה שמתנהלת מסביב. זה נכון כאשר מדובר על ליטיגציה וניהול תיקי גירושין וזה נכון גם בניהול גישורים במשפחה וגיבוש הסכמי גירושין.

למשרד עו"ד דרור דיין ולעומד בראשו, ניסיון רב שנים והצלחות מוכחות בתחום דיני משפחה. נשמח לעמוד לשירותכם לכל שאלה או התייעצות, טל': 052-8577768