ייפוי כח מתמשך בתקופת הקורונה

ייפוי כח מתמשך בתקופת הקורונה

זה התפוצץ לנו בפנים. האמת, אין דרך יותר עדינה לנסח ולתאר את מה שעבר על העולם כולו ועל כל אחד מאיתנו, בחודשים האחרונים. משבר הקורונה חשף את הפגיעות שבנו, איך זה שנגיף אחד קטן משתק עולם, איך זה שאנשים בריאים, חיוניים ומלאי תאווה לחיים מוצאים עצמם מחוברים למכונת הנשמה תלויים בין חיים ומוות. איך זה ששתי מילים כמו קבוצת סיכון, הפכו לאנשים את החיים מותירים אותם לחשוב על המהות והעתיד ואם יש כזה בכלל.

המציאות המטלטלת כנראה כאן על מנת להישאר. אמנם הסערה שככה מעט והשגרה חוזרת לאיטה, אבל היא שונה והיא מאלצת גם אותנו להשתנות. כולנו מתחילים לחשוב על דברים שלא היו לנו בתודעה עד כה, להקפיד על היגיינה בחללים ציבוריים, להשתעל לתוך המרפק, לדאוג לעתיד...

אנשים רבים אשר מוגדרים בקבוצת הסיכון, בשל גיל, מצב בריאותי או שניהם גם יחד,  הבינו כי גם אם הם לא מרגישים בסכנת חיים ומעולם לא הרגישו יותר בריאים ומאושרים, מישהו חייב לדאוג לאינטרסים שלהם בעת צרה. הריחוק הפיזי, התלות באחר, הסגר בבתי הדיור המוגן, גם היוקרתיים מבניהם, הציפו את הצורך בדאגה ליום שחור.

מה אפשר לעשות על מנת להגן על הזכויות, הבריאות ובעיקר על הכבוד?

אחת האפשרויות הקיימות בחוק על מנת לשמור על זכותו של אדם להחליט בענייניו גם במידה ויחדל להיות כשיר קוגניטיבית, היא באמצעות ייפוי כח מתמשך. מדובר על החלטה אותה מחליט האדם בעודו כשיר, על מי מטיל אחריות לטפל בענייני הגוף והרכוש ומונע בכך מינוי אפוטרופוס חיצוני שלא על דעתו. 

האדם המעניק את ייפוי הכח יכול לקבוע את זהות האדם המקבל מינוי זה ואף להחליט באיזו סיטואציה מינויו נכנס לתוקף. בייפוי הכח גם מפורטות ההחלטות עליהן הוא מחליט, בנוגע לענייני רכוש, בריאות פיזית ונפשית וכד' ובנוסף לתת הנחיות מקדימות לאופן הטיפול אותו הוא מבקש לקבל.

התפיסה המוטעית לגבי ייפוי כח מתמשך

רבים נמנעים מלבצע ייפוי כח מתמשך בשל התפיסה כי הם כתבו צוואה מסודרת ולמה להם עוד טופסולוגיה ועורכי דין... אבל, מדובר על שני דברים שונים לחלוטין, ההבדל בין צוואה לייפוי הכח הוא בטיימינג. צוואה נכנסת לתוקף לאחר פטירתו של אדם, כאשר כל מה שהוא דורש יעשה בעתיד, לעומת זאת, ייפוי הכח רלוונטי עוד בחייו של האדם ועשוי להקל על ימיו, מכאוביו ולסייע לו להאריך ימים בליווי מיופה הכח אותו קבע שנים קודם.  

מי רשאי לבצע ולערוך ייפוי כח מתמשך?

עריכת ייפוי כוח מתמשך מחויבת להתבצע אך ורק באמצעות עורך דין מוסמך על ידי משרד המשפטיםהאפוטרופוס הכללי, אשר עבר הסמכה מיוחדת לכך ומחזיק בתעודה חתומה בידי האפוטרופוס הכללי. וכמובן שאין לו לעו"ד עניין אישי בייפוי הכח או ניגוד עניינים. המינוי ייכנס לתוקף במועד שבו האדם הממנה לא יהיה מסוגל להבין יותר בנושא שלשמו ניתן ייפוי הכוח.

כחלק מהשינויים שנכפו על האוכלוסייה ועל מנת לשמור על ביטחונם ובריאותם של הזקוקים לשירות זה, ניתן לבצע כיום עריכה של ייפוי כח מתמשך גם מרחוק, באמצעים דיגיטליים ויזואליים, באמצעות מפגשי וידאו. בדרך זו לא מאבדים זמן יקר וגם לא את הטאץ' האישי.

פנייה למשרד עו"ד דרור דיין, מבטיחה ללקוחות שקט נפשי וידיעה ברורה שיקבלו ליווי מקצועי עם הרבה לב והשקעה. עו"ד דיין מלווה במפגש אישי פרונטאלי או באמצעים דיגיטליים, ומעניק ללקוחותיו מידע מקצועי מדויק, אוזן קשבת והזדמנות אמיתית לדאוג לעתידם בצורה מיטבית וזאת הוא רואה כשליחות וערך עליון.

למשרד עו"ד דרור דיין ולעומד בראשו, ניסיון רב שנים והצלחות מוכחות בתחום דיני משפחה, צוואות וירושות והוא נמנה על עורכי הדין המוסמכים לערוך ייפוי כח מתמשך. מוזמנים לפנות ונשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה או התייעצות, טל': 052-8577768